Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie „VetPersonelu”. Numer otwiera artykuł na temat merchadisingu. Lekarz weterynarii powinien rozpoznawać potrzeby swoich klientów i elastycznie dostosowywać asortyment świadczonych usług i produktów do obsługiwanego przez siebie rynku. Na powodzenie inwestycji mają szansę ci właściciele ZLZ, którym uda się prawidłowo wykorzystać dostępne narzędzia rynkowe. W dziale „Vet-Asysta” znalazło się wiele ciekawych artykułów. Pierwszy z nich opisuje sposoby podróżowania z domowymi pupilami. Dla wielu właścicieli wakacje i wyjazdy z psem lub kotem to codzienność, dlatego warto uwrażliwiać ich na kwestie związane z podróżowaniem różnymi środkami komunikacji. Artykuł zawiera cenne wskazówki odnośnie do przygotowania zwierzęcia do podróży pod względem behawioralnym oraz szkoleniowym. W okresie letnim zwierzęta domowe częściej przebywają na dworze, co sprawia, że są bardziej narażone na kontakt z pasożytami zewnętrznymi, wśród których jednymi z najgroźniejszych są kleszcze. W walce z chorobami przez nie przenoszonymi jedną z najważniejszych kwestii są działania prewencyjne. Nadchodzący okres to najlepszy czas na podjęcie aktywności fi zycznej na świeżym powietrzu wspólnie z czworonogami. Warto jednak pamiętać, że lato to też wysokie temperatury, które dokuczają zwierzętom w dużo większym stopniu niż ludziom, dlatego warto umieć rozpoznać pierwsze objawy udaru cieplnego i wiedzieć, jak pomóc zwierzęciu w wypadku ich wystąpienia. Podczas spacerów warto zaktywizować swojego psa i zapewnić mu kontakt z różnymi bodźcami zapachowymi. Zabawy węchowe, czyli nawęszanie, pozwolą osiągnąć zwierzęciu relaks i wyciszenie. Dodatkowo takie angażowanie pupila to świetny sposób na wykorzystanie jego naturalnych instynktów, a jedną z podstawowych potrzeb
psa jest właśnie eksploracja. W październiku będzie miała miejsce Konferencja Chirurgiczno-Rehabilitacyjna, na którą serdecznie Państwa zapraszamy. W międzyczasie zachęcamy do lektury działu „Vet-Rehabilitacja”, w którym znalazł się artykuł związany z laseroterapią wykorzystywaną powszechnie w fizjoterapii zwierząt. Ma ona swoje zastosowanie w okresie pooperacyjnym, wspomaga gojenie ran oraz jest wykorzystywana do łagodzenia bólu.
Nowości ze świata weterynarii i nie tylko!
Właściciele ZLZ poszukują skutecznych metod zwiększenia zysku i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Sukces osiągają ci, którzy prawidłowo wykorzystali dostępne narzędzia rynkowe. Lekarz weterynarii powinien rozpoznawać potrzeby swoich klientów i elastycznie dostosowywać asortyment świadczonych usług i produktów do obsługiwanego przez siebie rynku.
Mimo, że podróżowanie z psem, a także z kotem dla wielu opiekunów to niemal codzienność, warto przeczytać o tym, w jaki sposób powinniśmy zorganizować podróż zwierząt oraz jak przyzwyczajać je do podróżowania autem lub środkami komunikacji publicznej.
MIKROCZIPY I IDENTYFIKATORY SZCZEPIEŃ
Zestawienie preparatów uspokajających
Rozmowa z mgr inż. Olimpią Kłosińską, behawiorystką zwierząt w COAPE Polska
Identyfikacja gatunku kleszcza żerującego na zwierzęciu oraz znajomość transmitowanych przez niego patogenów pozwala uwzględnić w diagnozie róźnicowej właściwe choroby odkleszczowe oraz może przyczynić się do ich szybkiego i prawidłowego rozpoznania. Informacje te mają również znaczenie dla określenia i realizacji odpowiednich działań prewencyjnych.
Przed każdym zabiegiem operacyjnym lub inwazyjnym wymagającym aseptycznych warunków najważniejsze są zaplanowanie i podjęcie procedur, dzięki którym uzyskamy czyste, a przede wszystkim sterylne narzędzia.
Wiosna, a tuż za nią lato według oceny ludzi są najlepszym czasem na aktywność fizyczną z czworonogami. Piękna pogoda, ciepło i słońce są znakomitymi motywatorami do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszakże z punktu widzenia psów to dwa najtrudniejsze momenty w roku, jeżeli weźmiemy pod uwagę wysokie temperatury.
Współczesna weterynaria już niemal dorównuje pod względem możliwości diagnostycznych i terapeutycznych medycynie. Wiele ośrodków weterynaryjnych na świecie wykonuje badania i zabiegi, których pozazdrościłby im niejeden szpital, ale nawet tam nie każdy pacjent jest z progu kierowany na wysokospecjalistyczne badania. Decyduje o tym pewna logika postępowania lekarskiego- nie możemy narażać naszych pacjentów na niepotrzebne niedogodności, a ich właścicieli- na nieuzasadnione wydatki.
Żywienie to jeden z bardzo ważnych aspektów wpływających na zachowanie zwierząt. Niedobór lub nadmiar odpowiednich substancji odżywczych wpływa na zdrowie zwierząt, a co za tym idzie- na ich stan psychiczny. Psy i koty różnią się pod względem zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze.
Terapia laserowa jest popularną metodą wykorzystywaną w fizjoterapii w leczeniu pacjentów zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych. Wachlarz stosowania w działach jest szeroki i obejmuje: pediatrię, stomatologię, dermatologię, ogólną praktykę medyczną, akupunkturę, leczenie uzależnień, medycynę sportową i zabiegi weterynaryjne.
Świadoma praca wykorzystująca zmysły psa daje naszym pupilom dużo satysfakcji, relaks, wyciszenie...Tak więc o wykorzystaniu zmysłu węchu w codziennej pracy, zabawie z naszymi czworonogami słów kilka...
Polska pod względem liczby psów w gospodarstwach domowych plasuje się na trzecim miejscu w Europie, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. Oznacza to, że w co drugim polskim domu jest pies. Pociąga to za sobą wzrosty na rynku usług weterynaryjnych dla psów.
26 maja 2017 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w Auli Jana Pawła II odbyło się Międzynarodowe Sympozjum "Mechanizmy zachowań zwierząt oraz możliwości ich modelowania". Spotkanie jest kolejnym, bo już 5., spotkaniem z cyklu poświęconego etologii.
6-7 maja miało miejsce wyjątkowe wydarzenie edukacyjne dla profesjonalistów i miłośników kotów. Głównym panelem Konferencji było seminarium dr Sabine Schroll "Medycyna behawioralna kotów dla praktyków", któremu towarzyszyły liczne prelekcje, warsztaty, szkolenia i atrakcje dla pasjonatów kociej tematyki. Seminarium to kolejna inicjatywa firmy Etovet.
1-2 kwietnia 2017 roku odbyła się kolejna, XI edycja Warsztatów Doskonalenia Zawodowego PZZ. Tematem przewodnim spotkania było "Szczegółowe żywienie psów rosnących, z nadwagą i aktywnych w celu wsparcia procesu usprawniania w klinicznej pracy zoofizjoterapeuty"